úvod - AK digital art - obrazy, grafika - Aleš Kalenský
obrazy profil technologie odkazy kontakt
Aleš Kalenský
Narozen 3.3. 1979 ve Dvoře Králové. Po emigraci rodičů vyrůstal v americkém Seattlu, od roku 1997 žije v Hradci Králové. Člen Unie výtvarných umělců, klasickou kresbu a malířskou techniku se učil u svého otce, výtvarníka Františka Kalenského. Forma jeho prací se od počátku váže na využití počítače v umělecké tvorbě. Nejde však o jinde často vídané prosté počítačové pseudoumělecké úpravy fotografií pomocí sofistikovaných PC programů.

Obrazy Aleše Kalenského jsou v pravém slova smyslu od počátku tvořeny ručně, pouze štětec v tomto případě nahrazuje počítačová myš, prvotním plátnem je monitor a finálním výstupem velkoformátový digitální tisk - artdigital, adjustovaný a ošetřený na povrchu fixativem. Zvláštní a jedinečný způsob práce s barvami, texturami a světlem evokuje techniku staré olejomalby, moderní technologie přidávají další netušenou dimenzi. Další výtvarnou technikou, ve které umělec vyniká, jsou jeho koláže, které opět vznikají jako originální autorská tvorba. Motivy koláží vás vtáhnou do děje obrazu a cestou dokonalého vizuálního zážitku vás jeho obrazy naplní emocemi. Jeho obrazy nutí k zamyšlení, zároveň jsou exkluzivní dekorací do bytu.

Obsahově se tvorba Aleše Kalenského dá rozdělit do několika významových skupin, ve kterých lze nalézt především sociálně-kritické motivy, demonstrující postoje autora k dění na tomto světě, charakteristická jsou také poeticko-romantická díla, odrážející vnitřní citové vnímání mezilidských vztahů a osobní prožitky. Typické jsou pro celou dosavadní tvorbu náznaky surrealismu a expresivní snové sekvence, kladoucí pozorovateli znepokojivé otázky a umožňující celou řadu možných výkladů díla.